Gå direkt till sidans innehåll

vattensamverkan.sevattensamverkan.se – samverkan för bättre vattenkvalitet

logo

Nissans vattenråd

Oskarström
Foto: Patrik Leonardsson

Kontakta oss

Huvudområde VN.9

Jenny Axelsson, Ordförande
Tfn: 035-13 70 00
E-post: jenny.axelsson@halmstad.se
Halmstads kommun

Henrik Jatkola, Vice ordförande
E-post: henrik.jatkola@statkraft.com
Statkraft Sverige AB

Sofia Yngstrand, samordnare/sekreterare
Tfn: 035-13 70 00
E-post: sofia.yngstrand@halmstad.se

Kontakt Länsstyrelser i respektive län

Länsstyrelsen Halland:
Elisbeth Thysell
E-post: elisabeth.thysell@lansstyrelsen.se

Länsstyrelsen Jönköping:
Carin Lundqvist
E-post: carin.lundqvist@lansstyrelsen.se

Ledamöter i Nissans vattenråd 2020

Kommuner

Jenny Axelsson, Ordförande
E-post: jenny.axelsson@halmstad.se
Halmstads kommun

Bengt-Göran Ericsson
E-post: bengt.goran.ericsson@gislaved.se
Gislaveds kommun

Christer Gustafsson
E-post: christer.gustafsson@gnosjo.se
Gnosjö kommun

Roger Rohdin
E-post: roger.rohdin@jonkoping.se
Jönköpings kommun

Antonia Liess
E-post: toni@lonw.net
Hylte kommun

Monica Fredin
E-post: monicafredin@gmail.com
Tranemo kommun

Industri

Samuel Söderblom
E-post: samuel.soderblom@storaenso.com
Stora Enso

Vakant
Burseryds bruk

Vattenkraft

Henrik Jatkola, Vice ordförande
E-post: henrik.jatkola@statkraft.com
Statkraft Sverige AB

LRF

Marie Montan
LRF

Skogsindustri

Morgan Erixon
E-post: morgan@lahult.se
Södra skogsägarna

Samordnare

Sofia Yngstrand
E-post: sofia.yngstrand@halmstad.se
Halmstads kommun

Ersättare

Vakant
Ersättare för kommuner i Hallands län.

Ann-Christine Simonsson
E-post: ann-christine.simonsson@fv.tranemo.se
Ersättare för kommuner i Jönköpings län.

Helen Johansson
E-post: helen.johansson@storaenso.com
Industri
Stora Enso

Torbjörn Gustafsson
E-post: torbjorn.gustafsson@vida.se
Skogsindustri
Vida

Carl Kuylenstierna
Vattenkraft
Sperlingsholms Gods AB

Vakant
LRF

Uppdaterad: 2021-04-07